Tentokrát náš, již tradiční, pobyt v Telči věnujeme památkám. Telč i blízká Třebíč má několik památek zapsaných na seznamu kulturního dědictví UNESCO. A nejen za nimi se vydáme.Nejprve se vydáme na…
Poměrně novu akvizicí cestovního ruchu v Králíkách je Návštěvnické centrum Králického Sněžníku. Je umístěné v areálu pěchotního srubu KS-14(U Cihelny), tedy z pohledu od města za tamním Vojenským…
Kromě známé vyhlídky Dívčí kámen bývá pohled na kouzelnou okolní krajinu ještě mnohem hezčí ze zříceniny hradu Lichnice, odkud se na tuto část pomezí Středočeského a Pardubického kraje dívali lidé…
Již od dávných dob lákala vyvýšená skála nad Lovětínskou roklí k vyhlídkám na Závratec, Třemošnici, Ronov nad Doubravou a za dobré viditelnosti i mnohem dál. Řada umělecky zaměřených lidí zde…
V Cotkytli mají kostel sv. Jana Nepomuckého a aby toho nebylo málo, nechybí tu ani socha tohoto populárního barokního světce. Od kostela je tak říkajíc na dohled přes ulici (spíše přes cestu). Autora…
Vzhledem k tomu, jak se tato návesní vodní plocha ve Starém Mateřově jmenuje, tak můžeme odvodit historii jejího vzniku, neboť jako močidla byla již od středověku pojmenovávány tůně, v nichž se máčel…
O Jezbořicích má být zmínka již k roku 1050, kdy byl jezbořický újezd (praedium Jhessutborici) věnován k olomouckému biskupství. V roce 1364 byl zdejším plebánem Jakub Vigandův, o němž je řeč ještě o…
Jako u všech ostatních kostelů v Čechách, tak i u tohoto můžeme říci, že byl již v roce 1350 farním, což nám přináší popis pražské diecéze, který byl vyhotoven v rozmezí let 1344-1350. Tehdy náležel…
První zmínka o zdejší farní škole pochází z roku 1494, ale uvažuje se, že zde existovala ještě před Pernštejny, nejspíše při místním klášteře, a další informace o její existenci můžeme najít v…
Tato vodní plocha, lidově přezdívaná jako Maťák, symbol v letech 1879-1880 založených Bubeníkových sadů, vlastně není žádným jezerem, nýbrž jde o původní tok řeky Chrudimky. Kvůli častým povodním,…