Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31 1
Letní taneční zábava v Přibyslavicích
2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22
Oslava 90 let založení sboru v Kozohlodech
23
24 25 26 27 28 29
Letní slavnosti - ZRUŠENO
30
31 1 2 3 4 5 6
Drobečková navigace

Úvod > Přibyslavice a Kocanda

Přibyslavice a Kocanda

PŘIBYSLAVICE

Přibyslavice jsou nejstarší obcí, patřící spádově k OÚ Vlkaneč. První písemné zprávy pocházejí z r. 1226. Jedná se o malou vesničku, ke které patří ještě část Kocanda. Přibližně polovina domů slouží k rekreaci. V sousedství obce se nachází přírodní rezervace Tisá skála.

V obci žije trvale pouze asi 65 obyvatel, dokončena byla výstavba vodovodu a plynofikace, zhruba u poloviny nemovitostí byly vybudovány domácí čistírny odpadních vod (DČOV).
 

Přibyslavice

Přibyslavice, obec na úpatí "Tisé skály"

K jedinému žulovému útvaru v této oblasti "Tisé skále" lze vyrazit ze dvou bodů. Buďto ze železniční zastávky Horky (dříve Potěhy), nebo ze zastávky Golčův Jeníkov město.
"Tisá skála" je chráněný, nezničený přírodní útvar, utápějící se v okolních lesích. Na jihozápad od skály , ve svorníku lesů, se krčí již minimálně od 13. století obec Přibyslavice. První známý majitel Jaroš (1226) jistě také proháněl svého koně kolem této skály. O necelých dvacet let později, konkrétně roku 1242, se dostala obec do majetku komendy Řádu německých rytířů, kterážto stála v nedalekých Drobovicích.
Je dost možné, že zrovna oni nechali vystavět kostel sv. Václava uprostřed vesnice. Pochází totiž z konce 13. století a je obklopen po starém způsobu hřbitovem, což má své kouzlo. Na hřbitově stojí ještě starobylá márnice z barokních časů. Ve vsi stávalo také sídlo úředníků, jak nás informuje J. Schaller ve své Topografii Čech z roku 1787.  Tehdy ves patřila známému šlechtici Janu Adamovi Auersperkovi.
Na počátku 19. století ale byly Přibyslavice přivtěleny k většímu panství a záměček již nebylo zapotřebí. Byl opuštěn a stihl ho podobný osud, jako mnohé jiné zámečky a tvrze na českých vesnicích. Chátral rychle, neboť Karel Auersperk nechal roku 1825 zbořit část již polozříceného zámku a zbytek dal upravit prakticky na sýpku. O deset let později se popisuje coby třípodlažní dům, jenž má v přízemí kuchyň  a místnost a v ostatních patrech po dvou místnostech. Dnes tuto budovu nalezneme v areálu hospodářského dvora u pana Tichého.

KOCANDA

Osada Kocanda leží v katastru obce Přibyslavice a patří spádově k OÚ Vlkaneč. Nachází se na jihovýchodním okraji Středočeského kraje 1 km od silnice III. třídy spojující obce Přibyslavice a Kozohlody, při hranici s krajem Vysočina asi 13 kilometrů od Čáslavi a 3,5km od Vlkanče. Území leží na jižním okraji krajiny, která byla kultivovaná již v mladší době bronzové až starší době železné. V tomto období zde mělo osídlení dočasný charakter stanic na severojižních stezkách, které procházely z Podunajského do Labského prostoru, přes zalesněnou oblast Vysočiny. Trvalá sídla zde vznikala až v 11. století při vytváření Přemyslovského státu.

V 16. století vedla přes Kocandu stará stezka spojující Ledeč nad Sázavou a Přelouč - z Kocandy přes Přibyslavice do Bratčic, na „Vystrkově“ křižovala cestu „Haberskou“, pokračovala do Zehub a dál do Přelouče. Přes křižovatku za Bratčicemi bylo tedy spojení Haberskou cestou, v té době hojně užívanou, na Znojmo až do Vídně a také na Čáslav a do Prahy (viz. mapka).

Při této Stezce Ledečsko-Přeloučské vznikla hospoda pod názvem „Kocanda“. Toto pojmenování patřilo hospodám založeným buď na okraji, nebo úplně mimo město či obec. Jak rostl provoz na této cestě, stala se z ní zájezdní hospoda „Kocanda“ čp. 26.

Z dochovaných historických dokumentů z konce 18. století je patrné, že hospodu tehdy vlastnili manželé Holmanovi, od roku 1817 pan Plotzar, později manželé Kratochvílovi, po roce 1839 pan Matěj Horák, od roku 1861 manželé Horáčkovi, po roce 1878 manželé Loudovi a od roku 1922 rodina Schovancova. Když utichl provoz na staré cestě, změnila se zájezdní hospoda na obytné stavení a pojmenování „Kocanda“ už zůstalo jen místní osadě.

Na počátku roku 2015 čítá osada 7 čísel popisných a 4 trvale žijící obyvatele. Většina domů je užívána jako chalupy.

Co se týká historických stezek, části cesty mezi Kluckými Chvalovicemi a Kocandou se říkalo „Čáslavská cesta“ a ani nyní není úplně bez života. Když vyjdete, nebo vyjedete z Kocandy směrem na Kozohlody a budete se na každé křižovatce držet vpravo, doputujete pohodlně do Kluckých Chvalovic (asi 3 km). Nepotkáte tu sice formanský vůz, ale zcela určitě buď kolaře, běžce nebo bruslaře.

Historické prameny:

- Státní archiv v Zámrsku - archivované dokumenty velkostatku Žleby „Kniha pamětní r.1836-1930“ a „Gruntovní kniha r.1817-1867“

- Okresní archiv Kutná Hora - publikace „Čáslavsko“ autor Kliment Čermák, „Bývalé zájezdní hostince v okolí Čáslavě“ autor Emanuel Chramosta, časopis „Podoubraví“

- Pozemková kniha okresu Kutná Hora uzavřená v r.1964

- Muzeum města Čáslav

Typy na výlety do okolí:

- Tisá skála u Přibyslavic (2,8 km) - přes Tisou skálu (392m.n.m) vede turistická stezka (žluté značení), která začíná v obci Horky - žel. st. Potěhy a končí na žel. st. Golčův Jeníkov.

- Golčův Jeníkov (9 km), - nový zámek, tvrz, kostel sv. Františka Serafinského, zvonice, jezuitská rezidence

- Žleby (11 km) - zámek a obora

- Čáslav (13km) - muzeum, radnice, náměstí se sochou Jana Žižka z Trocnova, podměstské bašty, kostel sv. Petra a Pavla, židovská synagoga a jiné kulturní památky

- Bohdaneč (20km) – rozhledna Bohdanka

- Lichnice (21km) - zřícenina hradu

Mapa stezek